Strona główna » PONAD 5,7 MLN ZŁ Z UNII EUROPEJSKIEJ NA POPRAWĘ EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ SZPITALA

Już niebawem Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim zainwestuje fundusze europejskie w nowy, ekologiczny i ekonomiczny układ energetyczny do wytwarzania ciepła. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma ponad 5,7 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020. Dziś umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz dyrektor Szpitala Zachodniego Krystyna Płukis.

Dzięki dofinansowaniu w szpitalu powstanie nowy system trigeneracyjny z instalacją wytwarzania pary. W ramach projektu zaplanowano prace budowlane i remontowe, m.in.: budowę systemu kogeneracyjnego, kotłowni gazowej, sieci zewnętrznych oraz wykonanie instalacji produkcji chłodu, elektrycznej, a także systemu sterowania i monitoringu. Instalacja będzie wytwarzać w skojarzeniu: energię cieplną, elektryczną oraz chłód. Układ będzie zasilany paliwem gazowym.

Realizacja projektu umożliwi szpitalowi prowadzenie racjonalnej i oszczędnej gospodarki zasobami energetycznymi. Przyczyni się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych, ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery i poprawy komfortu korzystania ze zmodernizowanego budynku szpitala