Witamy na stronie Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim
Ważna informacja dla osób niedowidzących

Informacja medyczna: 22 755 90 49

Dofinansowanie ze środków Budżetu Państwa Projekty współfinansowane z funduszy unijnych

SOR

Strona główna » Oddziały » SOR


W związku z modernizacją Szpitalnego Oddziału Ratunkowego skutkującej czasową redukcją dostępnej do pracy powierzchni w Oddziale, czas oczekiwania i udzielenia świadczenia może ulec znacznemu wydłużeniu. Dotyczy to zarówno karetek ZRM i przewozowych, jak i pacjentów zgłaszających się samodzielnie.
W związku z powyższym apelujemy o rozważenie zgłoszenia się o pomoc w nagłym zachorowaniu niezagrażającym życiu do swojego lekarza rodzinnego, placówek nocnej pomocy lekarskiej lub okolicznych szpitali.
Przewidujemy zakończenie prac remontowych do końca stycznia 2025.
Uprzejmie przepraszamy za powstałe niedogodności. Mamy nadzieję, że po zakończonym remoncie, standard naszego Oddziału zwiększy bezpieczeństwo pobytu pacjenta w SOR.

Lekarz Kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym: dr Natalia Rejnin
Koordynator Zespołu Pielęgniarek i Ratowników Medycznych : mgr Dominik Tarnowski

telefony:
Rejestracja: (22) 755 90 75
Sekretariat: (22) 755 92 33
Gabinet Ordynatora: (22) 755 92 34
Gabinet Oddziałowej: (22) 755 92 35

sor@szpitalzachodni.pl

SZPITALNY ODDZIAŁ RATUNKOWY w skrócie SOR
został oddany do użytku na początku 2007 roku, a pełną gotowość i normalną działalność rozpoczął od kwietnia 2007r.

Czym jest Szpitalny Oddział Ratunkowy?
SOR jest integralną częścią Specjalistycznego Szpitala Zachodniego ale stanowi element struktury Państwowego Ratownictwa Medycznego pełniąc z tego powodu specyficzne funkcje.
SOR to znakomicie wyposażony, wielofunkcyjny oddział udzielający natychmiastowej, wczesnej pomocy szpitalnej wszystkim pacjentom w stanie nagłego pogorszenia zdrowia i/lub bezpośredniego zagrożenia życia.

Czym się zajmuje Szpitalny Oddział Ratunkowy?
W SOR dokonywana jest wstępna segregacja i kwalifikacja chorych, wykonywane są wszelkie czynności stabilizujące funkcje życiowe pacjenta a także ustalany jest kierunek dalszego postępowania diagnostycznego i leczniczego.

Kto trafia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego?
Z założenia do SOR trafiać powinni jedynie chorzy w nagłych sytuacjach zdrowotnych i to sytuacjach rzeczywiście zagrażających ich życiu. Takich pacjentów przywozi nam pogotowie ratunkowe lub trafiają oni sami ze skierowaniem od lekarzy lub bez.

Czym SOR nie powinien być a czym niestety często się staje?
Szpitalny Oddział Ratunkowy nie powinien być przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej czy też przychodnią specjalistyczną.
Jego walory funkcjonalne i możliwości działania na rzecz najbardziej potrzebujących ciężko chorych pacjentów ujawniają się wtedy gdy nasz personel i sprzęt oddani są w całości do dyspozycji tych właśnie chorych, a nie są podzieleni pomiędzy liczne błahsze przypadki wymagające zwykłej opieki ambulatoryjnej.

SOR posiada akredytację do prowadzenia kształcenia w zakresie specjalizacji z medycyny ratunkowej.

INFORMACJA DLA PACJENTÓW SZPITALNEGO ODDZIAŁU RATUNKOWEGO

Na podstawie § 6 ust. 12 oraz §13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz. U. z 2019 r., poz. 1213) informuję, że:
1. Osoby, którym w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przyznano kategorię pilności oznaczoną kolorem zielonym lub niebieskim, mogą być kierowane do Podstawowej Opieki Zdrowotnej według następujących zasad, tj. po:
1) przeprowadzeniu badania lekarskiego,
2) przeprowadzeniu niezbędnych badań diagnostycznych,
3) sporządzeniu karty informacyjnej o dalszym leczeniu w POZ.

2. Maksymalny czas na podjęcie przez lekarza dyżurnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego decyzji w zakresie:
1) skierowania pacjenta na leczenie do oddziałów Szpitala wynosi 72 godziny, przy czym czas ten może ulec wydłużeniu tylko w przypadku braku wolnych łóżek
w oddziałach szpitalnych lub kumulacji nagłych stanów bezpośredniego zagrożenia życia.
2) odmowy przyjęcia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego osoby niebędącej w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego wynosi 2 godziny.

3. Maksymalny czas na podjęcie przez lekarza Szpitalnego Oddziału Ratunkowego decyzji o przyjęciu pacjenta na oddział wynosi 2 godziny.

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny
Szpital Zachodni
im. św. Jana Pawła II

ul. Daleka 11, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Biuletyn Informacji Publicznej
Fundusze Europejskie
© Copyright 2018 Szpital Zachodni | Realizacja MediaHealth
Kliknij, aby wysłuchać zaznaczony tekst